Liberte Liberte
138
BLOG

Mikołaj Raczyński: Po Euro i Trybunale

Liberte Liberte Polityka Obserwuj notkę 1

Reperkusje ustawy o TK i przygnębiające stanowisko Komitetu Helsińskiego, Rady i Zarządu HFPC. Czy możemy jeszcze uratować państwo prawa?

Kiedy cała Europa i część Świata żyje nadchodzącymi półfinałami Euro 2016, Brexitem i szczytem NATO, w Polsce – jak twierdzi Zarząd i Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Komitet Helsiński – „rola sądownictwa w konstytucyjnym podziale władz została zniweczona”. Sygnatariuszami przytoczonego przez mnie, niezwykle ważnego i niestety przygnębiającego stanowiska są wybitne autorytety w zakresie prawa, co jeszcze bardziej pokazuje wagę wydarzeń.

O tym jak ważną i wpływową instytucją jest Trybunał Konstytucyjny niech świadczy sytuacja w Austrii, gdzie podważył on wyniki wyborów prezydenckich. Ciekawe co teraz mają do powiedzenia ci, którzy twierdzili, że TK jest ogólnoświatowym wytworem lewactwa i systemu? Przecież na tym orzeczeniu stracił Alexander Van der Bellen, który jak wielokrotnie podkreślały „Wiadomości TVP” jest popierany przez komunistów i wszystkich największych dewiantów Europy.

TK jest niezwykle ważny i doskonale zdaje sobie sprawę z tego Jarosław Kaczyński, który na wszystkie możliwe sposoby stara się ten bezpiecznik konstytucyjny sparaliżować. Nasuwa mi się pytanie, po co zachowywać pozory i uzależniać TK od decyzji Prezydenta, prokuratora generalnego i premiera, kiedy tak naprawdę celem jest zniszczenie tej instytucji. Jestem przekonany, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości z wielką radością przyjęliby informację, że w dniu dzisiejszym jakąś ustawą sejmową – wbrew konstytucji – zamknięto TK (oczywiście mam nadzieję, że do czegoś takiego nie dojdzie). Już widzę ulgę tych wszystkich obywateli, którzy musieli podlegać „okropnym lewicowym i systemowym” orzeczeniom TK. Wystarczy przypomnieć tych kilka „bardzo szkodliwych wyroków”:

  • Wyrok TK w sprawie braku możliwości telefonicznego porozumiewania się tymczasowo aresztowanego z obrońcą z dnia 25 listopada 2014 r. (K 54/13);
  • Wyrok TK w sprawie wolności zgromadzeń publicznych z dnia 18 września 2014 r. (K 44/12);
  • Wyrok TK w sprawie zatrzymywania danych telekomunikacyjnych obywateli z 30 lipca 2014 r. (K 23/11);
  • Wyrok TK w sprawie gromadzenia i udostępniania danych osobowych kierowców przez Inspekcję Transportu Drogowego zarejestrowanych przez fotoradary z dnia 14 lipca 2015 r. (K 2/13);
  • Wyrok TK w sprawie wzruszalności prawomocnych decyzji emerytalno-rentowych z dnia 29 lutego 2012 r. (K 5/11).

Kiedy po nieudanych dla polskich piłkarzy rzutach karnych już „Nie-łączy nas piłka”, należy obudzić się z piłkarskiej drzemki i posłuchać głosu ekspertów, bo może być już za późno. Należy pokazywać jak duży wpływ na życie – tych bronionych przez rząd dobrej zmiany – „zwykłych obywateli” ma TK. W wielu aspektach jego wyroki mają nieporównywalnie większy wpływ niż decyzje polityków. Nie można pozwolić na naigrawanie się z zasad państwa prawa, gdyż paraliż TK jest ogromnym zagrożeniem dla praw człowieka i wolności człowieka.

Wydaje mi się, że po sukcesie piłkarskim warto zmodyfikować nieco hasło PZPN, niech brzmi teraz: „Łączy nas prawo”. W innym wypadku wraz z zakończeniem Euro 2016 w Polsce skończy się trójpodział władz.

Wspólne stanowiska Komitetu Helsińskiego, Rady i Zarządu HFPC ws. ustawy o TK jest dostępne na stronie Helsińskiej Fundacj Praw Człowieka

 

Tekst ukazał się pierwotnie na portalu Liberté! - niezależnego liberalnego magazynu społeczno-politycznego. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej oraz zachęcamy do prenumerowania kwartalnika w druku.

Liberte
O mnie Liberte

Nowy miesięcznik społeczno - polityczny zrzeszający zwolenników modernizacji i państwa otwartego. Pełna wersja magazynu dostępna jest pod adresem: www.liberte.pl Pełna lista autorów Henryka Bochniarz Witold Gadomski Szymon Gutkowski Jan Hartman Janusz Lewandowski Andrzej Olechowski Włodzimierz Andrzej Rostocki Wojciech Sadurski Tadeusz Syryjczyk Jerzy Szacki Adam Szostkiewicz Jan Winiecki Ireneusz Krzemiński

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka