S1NGLE SEAT
S1NGLE SEAT
Liberte Liberte
171
BLOG

Krzysztof Iszkowski: Skuteczność zamiast symbolu

Liberte Liberte Polityka Obserwuj notkę 0

Mimo kryzysu w ostatnich latach rządy 28 państw członkowskich UE zgodziły się wydawać 180 milionów euro rocznie i emitować do atmosfery dodatkowe 19 tysięcy ton dwutlenku węgla tylko po to, by obrady Parlamentu Europejskiego odbywały się w dwóch miejscach – Brukseli i Strasburgu?

Mimo iż obniżenie emisji dwutlenku węgla jest priorytetem unijnej polityki klimatycznej parę tysięcy asystentów i pracowników technicznych co miesiąc podróżuje około tysiąca kilometrów (440 km. autostradą w jedną stronę, ale większość jeździ okrężną drogą pociągiem) tylko po to, by rozpoczęte wcześniej w stolicy Belgii obrady kontynuować w innym miejscu. Posłowie, którzy i tak na weekendy wracają z reguły do swoich okręgów wyborczych również zwiększają obciążenia dla środowiska: większość aby dotrzeć do Strasburga potrzebuje dwóch lotów.  W pozostałe 317 dni w roku we francuskiej siedzibie PE dzieje się niewiele. Budynki trzeba jednak ogrzewać, konserwować i chronić przed intruzami.

To ewidentne marnotrawstwo jest oczywiście – jak wszystko w Unii – wynikiem historycznych zaszłości. Już w latach 40. Strasburg został wybrany na siedzibę europejskich instytucji (pierwotnie: Rady Europy) jako symbol francusko-niemieckiego pojednania. Pomiędzy 1870 a 1945 rokiem przechodził bowiem kilkukrotnie z rąk do rąk podczas trzech kolejnych wojen, stamtąd też pochodził ojciec-założyciel Wspólnot, Robert Schuman.

Symbole są ważne, ale Unia nie jest już wyrazem francuskiej i niemieckiej woli politycznej. Dąży w stronę ponadnarodowego państwa, którego główną raison d’etre jest efektywność: uwspólniamy te obszary działalności, w których nie jesteśmy w stanie sobie samodzielnie, jako państwa narodowe poradzić. Podwójna siedziba Parlamentu Europejskiego jest efektywności przeciwieństwem. Najwyższy więc czas z niej zrezygnować, a zaoszczędzone miliony euro przeznaczyć na stworzenie w Strasburgu – korzystając ze zwolnionych przez PE budynków – europejskiego uniwersytetu z wykładowcami i studentami ze wszystkich państw członkowskich. W długiej perspektywie czasowej nie jest to oferta dla Francji niekorzystna – daje rząd dusz zamiast symbolu politycznego znaczenia.

Tymczasem, jak co pięć lat, zobowiązanie do głosowania za jedną siedzibą PE podpisują kandydaci na parlamentarzystów. Do dziś, 148, najwięcej z Wielkiej Brytanii.

Liberte
O mnie Liberte

Nowy miesięcznik społeczno - polityczny zrzeszający zwolenników modernizacji i państwa otwartego. Pełna wersja magazynu dostępna jest pod adresem: www.liberte.pl Pełna lista autorów Henryka Bochniarz Witold Gadomski Szymon Gutkowski Jan Hartman Janusz Lewandowski Andrzej Olechowski Włodzimierz Andrzej Rostocki Wojciech Sadurski Tadeusz Syryjczyk Jerzy Szacki Adam Szostkiewicz Jan Winiecki Ireneusz Krzemiński

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka